Facebook profil
OSUDY Z MNOHA
Osudy Loštice
Rabín a učenec Israel Günzig (rovněž uváděn jako Asriel, Azriel and Ezriel) se narodil 10.dubna 1868 v Krakově, kde také získal tradiční talmudické vzdělání. Později studoval sekulární obory v Lipsku a studium filozofie i semitských jazyků zakončil doktorátem na univerzitě v Bernu. V roce 1899 se stal rabínem židovské kongregace v Lošticích a působil zde 21 let. Rabín Günzig a jeho manželka Amalie (rozená Schreiber) měli čtyři děti, které pojmenovali - Regina, Sabina, Jacques a Hilda. Rodina žila v bytě, jež přiléhal k synagoze ve Ztracené ulici.
Osudy loštického rodáka Artura Langera odhalují i otázku často diskutované účasti židovských obyvatel na protinacistickém odboji. Zatímco historikové minulé éry se snažili účelově prezentovat židovské spoluobčany jako pasivní účastníky tragických válečných událostí, Langerovy vzpomínky nás přivádějí k nečekaným informacím. Vyplývá z nich, že mnozí, jimž se podařilo emigrovat, se místo starostí o svoje vlastní živobytí okamžitě zapojili do úsilí o obnovu československého státu. V další fázi se se zbraní v ruce začlenili do boje proti nacistům. Z 8000 československých Židů žijících v Palestině jich téměř 2000 vstoupilo do československých jednotek. Tisíce židovských mužů a žen bojovaly v československé zahraniční armádě jak na východní a západní frontě, tak i na Středním východě.
Egon se narodil 27. července 1914 jako syn Julia a Laury Morgensternových. Jeho matka působila v Lošticích jako porodní asistentka. Morgensternovi byli židovského vyznání, a proto po příchodu nacistů Egon se svým mladším bratrem Arminem uprchl do Polska. Utíkali z Brna, které podle nařízení nesměli opustit pod trestem smrti. V Polsku však nebyli přijati příliš vlídně. Tam se také jejich cesty rozdělily.
Narodil se 12. května 1916, před válkou žil s rodiči v Olomouci a studoval na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Na počátku okupace byl pro svůj židovský původ vyloučen ze studií a poslán na nucené práce.V roce 1942 byl transportován do Terezína a odtud 18. prosince 1943 do Osvětimi, kde zahynul.