Facebook profil
Aktuality
Křížová cesta Panna Marie Střítežská
27. 06. 2021
Křížová cesta Panna Maria Střítežská Text: Otec František Lízna 1. JEŽÍŠ ODSOUZEN K&nb...
Aktuální informace naleznete na facebookovém profilu
06. 05. 2018
Veškeré aktuální informace, jakožto i informace a pozvánky na naše akce, koncerty či aktuální ...
Měsíc smíření v Lošticích
18. 09. 2017
V průběhu měsíce září, kdy židovští věřící po celém světě slaví hebrejský Nový rok a uctívají Svátek smíření, probíhá v Lošticích několik událostí, kt...
Sezóna 2017
09. 05. 2017
Loštická synagoga bude v měsících květen a červen otevřena každou sobotu od 13.00 do 16.00 hod. Návštěvu úsovské synagogy umožníme dle našich možnost...
Němci proti Hitlerovi
09. 05. 2017
Začátek května je ve znamení oslav. 8. květen je Den osvobození a připomínáme si mnohé dramatické konce Druhé světové války. Čas vzpomínek se naplnil ...
Aktuálně
O slavnosti BAT MICVA v Lošticích
Morissa Lambert z amerického města Glencoe se stala 6. srpna 2016
v loštické synagoze ve věku12let dcerou přikázání, tedy zodpovědnou za plnění svých náboženských povinností. Velmi významná životní událost, spojená s obřadem a zkouškou ze znalostí zákona a tradic. Obřad, kterého se zúčastnili její četní příbuzní, vedl rabín Bruce Elder z kongregace Hakafa. Loštická synagoga se opět naplnila do posledního místa.
V předvečer této slavnosti vzpomínal rabín Bruce: „Když jsem poprvé přijel do těchto míst v roce 2005, abych na chvíli přivezl s sebou zpátky do Loštic Tóru, kterou užíváme a jež pochází z této synagogy, stejně jako dnes jsem tu sloužil mši. Po ní jsem se zaposlouchal do koncertu sboru Větrník, a měl pocit, že stěny tohoto svatostánku pláčou. Plakaly, protože byly samy. Skoro všichni členové místní židovské obce zahynuli během holocaustu a nyní tu nebyl nikdo. Byla tu však Tóra, která tu má svůj domov, Tóra z které jim jejich rabíni předčítali v modlitbách. Stejně jako ona se vrátila do svého domu, je tedy synagoga i naším domovem. Sedíme v kruhu v šabatový večer a nyní už stěny nepláčou. Její kongregace je opět zde. Stejně jako zvony v následující písni přinášejí zklidnění i my jsme nyní zklidněni a vítáme šabat… Šabat Šalom.“
http://www.respectandtolerance.com/aktualne/273-obatmicva.html#sigProGalleria299488589f
Těší nás, že někdo tam daleko za oceánem má takovou úctu k této historické budově. V minulosti měli již tři mladí lidé z kongregace Hakafa obřad Bar micva propojený s Lošticemi. Byli to Zachary Berger, Jonathan a Sarah McCullough, kteří měli ten obřad doma ve Státech, ale věnovali jej památce synagogy a obětí holocaustu z Loštic. Spolupráce kongregace Hakafa s Lošticemi trvá již 11 let.
Před druhou světovou válkou se nacházelo v Lošticích 18 svitků Tóry. V roce1940 nacisté synagogu uzavřeli, většinu předmětů zaevidovali a odvezli do skladu v Praze. Po válce se tyto předměty staly součástí sbírky Židovského muzea. Na příkaz československé vlády byla v roce 1964 většina Tór ze sbírky Židovského muzea (1564 svitků) prodána do Anglie. Majitelem celého souboru se stala Westminster Synagogue. Tato instituce zřídila speciální zápůjčkový program, prostřednictvím kterého bezplatně poskytuje Tóry židovským kongregacím po celém světě. Povinností uživatele je o Tóru dobře pečovat a před čtením vzpomenout na oběti holocaustu z Čech a Moravy. Loštické svitky Tóry se nacházejí v USA, Kanadě, Anglii, Chile a Austrálii.
http://www.respectandtolerance.com/aktualne/273-obatmicva.html#sigProGalleria045097b7b6
Důvod rozhodnutí Morissy přjmout Bat micva v Lošticích nám objasnila její maminka Heather: „Máme tři dcery. Dvě starší již prožily svou Bat micva. Jedna měla krásný obřad na Masadě v Zemi zaslíbené, symbolu svobodného židovského národa. Pro druhou je místem nejkrásnějším na světě jezero, kam společně jezdíme. Bylo to rovněž krásný monet, když se navíc během obřadu nad našimi hlavami rozsvítila duha… I sem přijel s Tórou náš rabín Bruce Elder a znovu se ve své řeči vrátil k jejímu loštickému původu, domovu naší Tóry. V té chvíli mi Morisa řekla: To bude místo mojí Bat micva. A kde to vlastně je?“
Její předsevzetí ji neopustilo, naopak, čím více se o Lošticích dozvídala, tím více toužila spojit svůj svátek i s oslavou Bat micva Grety Hirsch – židovské dívky z Loštic, která zahynula během holocaustu. Během bohoslužby oslovil rabín Morissu jako Bat micva a zároveň se dostalo oslovení i Gretě. Dedikaci této dívce završila celá kongregace na hřbitově v Lošticích hned po obřadu, kde se u stély rodiny Hirsch společně pomodlili kadiš.
Greta Hirsch na Moravičanské ulici cca 1940
http://www.respectandtolerance.com/aktualne/273-obatmicva.html#sigProGalleriafa23cb3f3d
Obřadu se zúčastnili mnohé významné osobnosti, z nichž jmenujme jezuitu otce Františka Líznu, politického vězně, nositele řádu TGM, pátera, který dokázal zůstat i v totalitním komunistickém režimu uvnitř sebe svobodný. S Morissou se setkal a osobně pogratuloval i Jan Janků, rovněž nositel řádu TGM, politický vězeň a nálezce mírovské tóry. Přeživší holocaustu Alžběta Dostálová
a Daniela Zavadilová jí věnovaly krásné dárky, stejně jako místostarosta pan Jan Konečný, který jménem města Loštice Morisse věnoval starobylý svícen – symbol světla. Rovněž členové Respektu a tolerance na ženské galerii předali své dary, z nichž každý nesl v sobě poselství a zprávu, které budou Morisse vždy připomínat její výjimečný den a upevňovat v jejím rozhodnutí.
Hodiny zbožnosti od Fanny Neuda, ženy místního rabína, jež žila v loštické synagoze, první modlitební kniha, kterou napsala židovská žena pro židovské ženy. Fanny jako jedna z prvních apelovala na skutečnost, aby dívky nebyly vzdělávány jen jako vzorné kuchařky, hostitelky či aby bavily hosty hrou na piano, ale aby se vzdělávaly i v otázkách víry. Byl to počátek dlouhé cesty, jež vyvrcholila ve skutečnost, že od konce 19. století se některým dívkám postupně dostalo velké cti, že i ony mohly prokázat své umění znalosti Tóry a stát se dcerou přikázání – Bat micva. Po skončení obřadu zazněly v rámci houslového koncertu v podání seskupení Bohemian Strings za klavírního doprovodu slečny Kordasové právě úryvky z této knihy v angličtině.
Fragment loštického poháru ručně orámovaný stříbrem, unikátní limitovaná edice tří kusů na světě. Tyto poháry proslavily ve 14.-16. století Loštice doslova po celé střední Evropě. V době, kdy éra pohárů doznívá, přicházejí první židovští osadníci do Loštic. Výjimečnost pohárů doložila Morisse reprodukce obrazu Hieronyma Bosche – Zahrada pozemských rozkoší, kde je rovněž vyobrazen.
Kniha Píseň písní v anglicko-hebrejském textu s unikátními ilustracemi českého malíře Františka Kupky, jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství.
http://www.respectandtolerance.com/aktualne/273-obatmicva.html#sigProGalleria62351c039a
Morissa vnímala všechna skrytá poselství darů s velkou otevřeností. Je to mladá výjimečná dáma, o čemž svědčí samotné její rozhodnutí místa oslavy svého vstupu do dospělosti, její vyzrálá řeč na konci obřadu, při níž zazněly verše dětí z terezínského ghetta předznamenávající dedikaci své Bat micva Gretě Hirsch.
Kruh mimořádného loštického setkání se uzavřel v momentě, kdy Morisa s rabínem Brucem Elderem obešli se starobylou 300 let starou loštickou Tórou modlitební sál a do svého společenství HAKAFA přizvali všechny přítomné. Loštická synagoga a její Tóra bude vždy patřit k sobě, ať už budou lidé, oběma těmto symbolům blízcí, kdekoliv.
FOTO: Jindřich Buxbaum, Rudolf Dub, Zdeněk Hanák, Tonyk Kulhaj, Jaroslav Vítek
Všem moc děkujeme za poskytnutí krásných fotografií.
MEDIA:
Deník Do loštické synagogy se při slavnostním obřadu vrátí Tóra z USA
ČRo Na víkend se z Ameriky vrací do loštické synagogy původní Tóra
iDNES První bat micva v loštické synagoze od roku 1939
Mohelnická televize